Dla naiwnych marzycieli - spotkanie z Anią Dąbrowską

W piątkowe popołudnie pierwsze piętro salonu Empik Junior wypełniło się fanami Ani Dąbrowskiej. Po pięciu latach oczekiwania, światło dzienne ujrzał nowy album pt. Dla naiwnych marzycieli. Spotkanie poprowadził Piotr Stelmach, dziennikarz radiowej Trójki. Zarówno on jak i uczestnicy spotkania, mieli do artystki wiele pytań.


  Płyta jest utrzymana w stylistyce popowej, w tematyce dominuje miłość we wszystkich odcieniach. Ania powiedziała, że „ciągnie ją bardziej w stronę słońca” (sięgnięcie po brzmienie reggae) oraz że stała się większą optymistką. Wciąż śpiewa o kobiecych sprawach, a z tekstów płyną przemyślenia i doświadczenia. Okładka albumu jest symboliczna - wokalistka wygląda bardzo naturalnie, zrywając z silnymi stylizacjami, które jak dotąd towarzyszyły każdej z sesji promocyjnych. Przyznała również, że czuje się jak debiutantka, ponieważ sięgnęła po typowo popowe utwory, które dotąd oddawała innym wykonawcom.
  
  Za moment przełomowy wyglądu płyty uznaje powstanie piosenki Nieprawda, ponieważ przyniosła ona zarys stylistyczny płyty. Producentem albumu jest utożsamiany ze stylistyką hip-hopową Aleksander Kowalski „Czarny Hi-Fi”, który według Dąbrowskiej potrafił spojrzeć z dystansem na jej pomysły, przynosząc owocną współpracę. Piotr Stelmach zwrócił uwagę, że według niego Dla naiwnych… w kontraście do wcześniejszych płyt ma mniejszy ładunek soulowy. Ania Dąbrowska powiedziała, że to wynik eksplorowania i włączania do brzmienia nowych gatunków muzycznych. Przyznała, że wcześniej jako wokalistka słuchała głównie głosów.
                
 Praca nad kompozycjami przebiegała wbrew powszechnej praktyce szkicowania kompozycji w komputerze. Ania Dąbrowska często woli sięgnąć po gitarę, zapisać wstępnie pomysł na piosenkę, po czym szlifować ją bezpośrednio z muzykami w czasie trwania prób. Uważa, że dzięki takiemu podejściu Dla naiwnych marzycieli brzmi przestrzennie.

 W czasie spotkania padło pytanie dotyczące osiągania sukcesu wydawniczego – jakie czynniki o nim decydują? Zdaniem Ani Dąbrowskiej to kwestia losowa, poparta jednak wysiłkiem, talentem i posiadaniem własnego materiału. Ponadto dodała: ”chciałabym wierzyć, że każdy ma szansę”.
Wkrótce Ania rusza w trasę koncertową – fani mogą spodziewać się setlisty złożonej zarówno z premierowych i znanych utworów. Zapewne pojawi się też jakiś cover.
Spotkaniu towarzyszyła duża frekwencja, wokalistka jeszcze długo po jego zakończeniu podpisywała płyty i pozowała do zdjęć.
Popularne posty