Wojewódzki Phenomen*

Czy w dzisiejszych porąbanych czasach może istnieć miejsce magiczne, do którego przychodzi się, by odpocząć i łyknąć kultury najwyższych lotów, często za darmo?

Dziś nazwę "Fenomen" przyjęło kino studyjne, mieszczące się w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, warto poznać historię tego miejsca, wnętrza wybornie oldschoolowe (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dzki_Dom_Kultury_w_Kielcach i http://pl.wikipedia.org/wiki/Kino_WDK_w_Kielcach). Cudowne jest to, że kino zachowało swoisty klimat - nie uraczysz tu ani popcornu, ani irytujących bloków reklamowych. Spotkasz tu za to ludzi w każdym wieku, którzy wiedzą po co przychodzą do kina. Przykładowo we wtorki, dla studentów, wykłady i projekcje w ramach Akademii Polskiego Filmu
Dla mnie osobiście wielką zaletą jest repertuar, filmowe cykle tematyczne i ceny biletów, które nie przekraczają (!) 12 zł.

Z zapartym tchem i wielką przyjemnością uczestniczyłam w spotkaniu autorskim z p. Stanisławem Janickim. W ramach promowania nowego wydawnictwa, przybliżył wiele ciekawych wątków z historii kina przedwojennego, które zna najprawdopodobniej tylko on.
Dowiedziałam się, m.in., że dzisiejsi celebryci mogą się schować, bo skandale zawsze były takie same, tylko inaczej o nich pisano/mówiono, że wciąż wiele filmów czeka na restaurację lub poskładanie w całość (wciąż polskie filmy znajdowane są przypadkowo na strychach całego globu) oraz, że internet był dla jego pracy dość ważnym odkryciem.

W chwilach takich jak dziś, czuję się Wielkim Inteligentem, moje kulturalne ego zalicza niejeden orgazm, jestem po prostu szczęśliwa. Obok Kina Moskwa, kino w WDK jest to drugie ulubione w mieście, szczególnie, że wymienione placówki mają od niedawna do dyspozycji cyfrowe projektory i sprzęt nagłaśniający.

Będę mieć kolorowe sny. Bo kocham retro.

*nazwa działającego w Kielcach przy ul. Staszica od 1912 do 1926, chętnych odsyłam do artykułu:
http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,14872055,Byl_Phenomen__bedzie_Fenomen__Historyczne_kino_wraca.html

Popularne posty